Ostatnimi czasy mamy do czynienia z wysypem różnego rodzaju rządowych akcji typu „mieszkanie dla młodych”, czy też „rodzina na swoim”. Programy te w największym skrócie miały doprowadzić do wzrostu szans młodych ludzi oraz młodych małżeństw na kupno swojego własnego mieszkania, oczywiście mieszkania na kredyt.
Ciągle pojawiają się nowe głośny, że program rządowy przedstawiony w tej wersji to tylko szansa na zarobek, ale dla banków. Aby młoda osoba mogła nabyć mieszkanie musi koniecznie być to mieszkanie o parametrach jakie się podoba rządowi i koniecznie musi być wzięte na kredyt. W przypadku gdy młode osoby mają już zaoszczędzoną gotówkę na kupno mieszkania w jakiejś części, mogą być po prostu pominięte w tym programie, ze względu na zbyt wysoki poziom zamożności. Kontrowersje wzbudza też fakt, iż program zawiera widełki wiekowe, a fakty są takie, że to nie tylko młodzi ludzie mają problem z mieszkaniami w Polsce. Aktualnie wiele osób w wieku nawet czterdziestu kilku lat nie ma własnego mieszkania i tylko dzięki niezłym zarobkom stać je na wynajem mieszkania na wolnym rynku. Prawdziwą katastrofę mieszkaniową, oraz wysyp bezdomnych możemy mieć w chwili gdy te osoby przejdą na emeryturę. W obecnych warunkach, nie ma nawet możliwości, aby wynająć mieszkanie i godnie żyć na przeciętnej emeryturze którą łaskawie wypłaca nam rząd.
Dostałem jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, co dalej?
W przypadku, gdy na tablicy wywieszonej w Urzędzie Pracy, lub też na stronie internetowej naszego Urzędu Pracy wyczytaliśmy nasz numer PESEL pod szyldem wnioski rozpatrzone pozytywnie, praktycznie jesteśmy o krok od otrzymania gotówki na konto. Oczywiście procedura dalszego postępowania w przypadku pozytywnej oceny wniosku o otrzymanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest różna w każdym urzędzie, ale są to jednak detale, więc przybliżmy dalszą procedurę postępowania na przykładzie jednego z urzędów pracy znajdującego się na południu Polski. Gdy już przeczytaliśmy na stronie internetowej pozytywną dla nas wiadomość formalności musi dopełnić urząd i wysłać do nas oficjalny list z tą informacją. W tej wiadomości powinna być data, oraz godzina kiedy mamy stawić się w urzędzie pracy osobiście w celu podpisania umowy o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W momencie kiedy mamy już podpisaną umowę musimy wybrać rodzaj zabezpieczenia środków który musimy przedstawić w urzędzie, aby urząd był pewien, że w razie jak wydamy jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie zgodnie z regulaminem urzędu pracy wtedy zwrócimy pieniądze urzędowi wraz z regulaminowymi odsetkami. Mamy różne formy zabezpieczenia do wyboru. Zabezpieczeniem może być: akt notarialny o poddaniu się egzekucji, weksel z określoną kwotą, gwarancja bankowa, lub też możemy mieć żyranta. Żyrant musi przedstawić zaświadczenie o swoich zarobkach, tak aby kwota którą przyzna nam urząd była w pełni ściągalna. Wydaje się, że akt notarialny o poddaniu się egzekucji, który podpisujemy u notariusza wydaje się najmniej konfliktowym rozwiązaniem. W momencie gdy posiadamy taki dokument i złożymy go w Urzędzie Pracy, czekamy już tylko na przelew z Urzędu. Zazwyczaj ta procedura trwa między siedem, a czternaście dni roboczych.