Na pewno nie jedno z nas miało kiedyś okazję szukać pracy za pomocą Urzędu Pracy. Prawdę mówiąc jako klienci urzędu pracy jesteśmy zobowiązani przez prawo korzystać z usług urzędów pracy (szkolenia,środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej) i tym podobne.
Oczywiście podstawową usługą urzędów pracy jest szukanie pracy , a więc korzystanie z tablicy ogłoszeń czasami pod czujnym okiem pracownika z urzędu pracy. Tak naprawdę jest to istny koszmar. Na przykładzie miasta Wrocław, jednym z urzędów pracy , jeszcze w maju wisiała oferta – mianowicie jedna z firm poszukiwała na okres świąteczny osoby pełniącej funkcję świętego mikołaja przed jednym z centrów handlowych. Jeśli chodzi o oferty z urzędów pracy , to można odnieść wrażenie ,że osoba odpowiedzialna za ich jakość oraz aktualizacje jest po prostu nie kompetentna. Dużo firm (na przykład ochroniarskich) potrzebuje rencistów – a jak wiadomo , nie jest o grupa docelowa jeśli chodzi o ustawowe obowiązki urzędu pracy. Z czystym sumieniem można stwierdzić , że jeśli chodzi o szukanie pracy, Urząd Pracy to jedno z ostatnich miejsc które powinniśmy odwiedzić. Szczególnie jeśli bardzo chcemy pracować.
Po jakim kierunku najłatwiej znaleźć pracę?
Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi , ponieważ tak naprawdę po prawie każdym kierunku można znaleźć łatwo pracę. Podstawą wydaje się jednak sposób w jaki podchodzimy do szukania pracy , a nie sam kierunek który ukończyliśmy. Wiadomo , że kilka lat temu był ogromny wysyp absolwentów kończących kierunek marketing i zarządzanie. Powołując się na liczne badania oraz publikacje ,można z czystym sumieniem stwierdzić ,że bardzo dobry marketingowiec znajdzie pracę o wiele szybciej ( i o wiele lepiej płatną) niż słaby , lub bardzo słaby lekarz. To , że w jakimś zawodzie jest deficyt na pracowników danej grupy , nie znaczy ,że każdy jest przyjmowany na wolne stanowisko bez namysłu. Zatrudniając niekompetentnego pracownika na wolne stanowisko , firma czasem może stracić o wiele więcej , niz jakby to stanowisko miało by być wolne przez dłuższy czas. Tak więc , jeśli na studiach maksymalnie skupimy się na samodoskonaleniu (staże,praktyki,kursy językowe) , oraz odpowiednio profesjonalnie podejdziemy do szukania pracy nasze szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia będą równie wysokie.