W momencie gdy złożyliśmy prawidłowo wypełniony wniosek o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej zostało nam już tylko trzymanie kciuków za jego pozytywną ocenę.
Jak zostało już wspomniane w innych artykułach standardowa ocena wniosku o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej zależy od siedziby naszego Urzędu Pracy, gdyż ustawa o promocji zatrudnienia daje urzędom dosyć szerokie pole manewru jeśli chodzi o sposób przeprowadzania rekrutacji kandydatów na przedsiębiorców wspomaganych przez Urząd Pracy. W zdecydowanej większości urzędów wnioski są oceniane, bez obecności wnioskodawcy, a więc bez rozmowy kwalifikacyjnej. Po prostu komisja przyznaje środki tylko i wyłącznie na podstawie dokumentu złożonego w kancelarii urzędu, jednak niektóre urzędy pracy w swoich regulaminach zastrzegają sobie prawo(w przypadku wątpliwości komisji) do wezwania kandydata w celu rozwiania wątpliwości komisji lub zadania dodatkowych pytań które umożliwią urzędowi ocenę wniosku w sposób prawidłowy. W niektórych urzędach ocena wniosku o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej odbywa się dwuetapowo, czyli wniosek najpierw jest oceniany pod względem formalnym(załączniki, wyliczenia, podpisy i tym podobne), a następnie wniosek jest oceniany tylko i wyłącznie pod względem merytorycznym. W sytuacji w której wniosek został oceniony pod względem formalnym w sposób negatywny zostaje on automatycznie odrzucony przez komisję i nie jest oceniany pod względem merytorycznym. Wnioski które zostały ocenione pozytywnie pod względem merytorycznym punktuje się zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie urzędu, następnie tworzy się listę rankingową i idąc od najlepiej ocenionego wniosku w dół, aż do wyczerpania środków którymi dysponuje urząd osoby te otrzymują jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.
Na co można przeznaczyć środki z dotacji z Urzędu Pracy?
Na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia Urząd Pracy prowadzący nabór wniosków o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej może określić na co przyszły przedsiębiorca może wydać pieniądze które otrzymuje z Urzędu Pracy. Generalnie rzecz biorąc Urzędy Pracy dają dużą swobodę przyszłym przedsiębiorcą jeśli chodzi o zakres wydatków jakie mogą poczynić z pomocy publicznej, jednak czytając kilkanaście różnych regulaminów Urzędów Pracy z różnych części Polski można łatwo stwierdzić, iż istnieje kilka sztywnych ram do których muszą się zastosować przedsiębiorcy korzystający z pomocy publicznej. Na pewno jednym z takich kryteriów jest fakt, że najchętniej urzędy pracy dają pieniądze na środki trwałe, a więc maszyny, urządzenia, oprogramowanie komputerowe itd – w zdecydowanej większości regulaminów jest nawet zapis, że na środki trwałe musimy wydać minimum pięćdziesiąt procent wnioskowanych środków(przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia możemy się starać o sześcio krotność przeciętnego wynagrodzenia – na dzień dzisiejszy jest to blisko dwadzieścia pięć tysięcy złotych). W przypadku gdy zamierzamy kupić rzecz używaną(tutaj przykładem jest Wrocław) jej wartość musi być nie mniejsza niż tysiąc złotych. Pozostałe środki możemy wykorzystać na takie rzeczy jak reklama, zakup domeny internetowej, zakup towaru dla naszego sklepu, czy też remont lokalu w którym zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą. W większości urzędów po podpisaniu umowy o przyznanie jednorazowych środków na działalność gospodarczą otrzymujemy bezpośredni kontakt do pracownika urzędu z którym możemy się kontaktować, gdy mamy jakieś wątpliwości regulaminowe co do wydatkowania środków.