Każda osoba bezrobotna która nie prowadziła działalności gospodarczej w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, oraz nie korzystała wcześniej z tego typu wsparcia może ubiegać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.
Osoba bezrobotna po określeniu swojego profilu przez pracownika Urzędu Pracy, może złożyć wniosek do wojewody za pośrednictwem swojego UP o otrzymanie środków na założenie działalności gospodarczej. Generalnie rzecz biorąc regulaminy podziału tych środków są zależne od urzędu pracy, jednak każdy regulamin jest pisany na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia, a więc regulaminy przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej są bardzo podobne. Oprócz wyżej wymienionych warunków często spotykanym zapisem, jest zapis iż osoba starająca się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za oszustwa gospodarcze, oraz nie może mieć prawomocnego wyroku zakazującego prowadzenia działalności gospodarczej w momencie składania wniosku o jednorazowe środki. Jaka jest wysokość tych środków? Zgodnie z zapisem w ustawie o promocji zatrudnienia wysokość przyznanych środków nie może być większa niż sześcio-krotność przeciętnego wynagrodzenia za pracę brutto.
W jaki sposób starać się o dotację z Urzędu Pracy na Twój biznes
Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule każda osoba bezrobotna(poza pewnymi wyjątkami) może starać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Aby zyskać status osoby bezrobotnej musimy udać się do Urzędu Pracy właściwego ze względu na nasze miejsce przebywania(w tym przypadku meldunek nie jest istotny), oraz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Kolejnym etapem będzie wypełnienie odpowiedniego wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wniosek trzeba wypełnić zgodnie z regulaminem powinniśmy otrzymać wraz z wnioskiem. Warto dokładnie zapoznać się z treścią regulaminu gdyż komisje oceniające wnioski, oceniają je bardzo dokładnie i wychwycą każdy, nawet najdrobniejszy błąd formalny, a jako, że w większości przypadków terminów naborów wniosków jest tylko kilka w roku, wniosek należy przygotować maksymalnie starannie, gdyż w innym przypadku po prostu stracimy dużo czasu. Przed złożeniem wniosek najlepiej dać do sprawdzenia innej osobie, gdyż po wielu godzinach pracy możemy przeoczyć jakiś drobny błąd który może zaważyć na decyzji komisji w sprawie naszego wniosku. Na decyzję komisji czekamy zwykle do trzydziestu dni od momentu złożenia wniosku, lecz w zależności od urzędu w którym składamy wniosek, może to być krócej albo dłużej, gdyż niektóre urzędy rozbijają ocenę na dwa etapy: ocenę formalną, oraz merytoryczną. Ocena formalna dotyczy wszystkich niezbędnych wyliczeń, załączników które należy dołączyć do wniosku. Paradoksalnie wniosek może być odrzucony z powodu braku podpisu w wymaganych miejscach, tak więc należy dokładnie przyjrzeć się napisanemu wnioskowi, natomiast ocena merytoryczna dotyczy tylko i wyłącznie tego w jaki sposób przekonamy komisje do swoich racji co do szans powodzenia naszego biznesu.