Przedsiębiorcy na całym świecie narzekają, iż wszelkie możliwe urzędy na które napotykają w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej rzucają im kłody pod nogi.
Oczywiście każdy rząd w trakcie kampanii wyborczej obiecuje liczne ułatwienia dla przedsiębiorców, lecz jak znamy to doskonale na przykładzie Polski zazwyczaj kończy się to majstrowaniem przy ustawie i uproszczeniem w zakładaniu działalności gospodarczej. Jeśli ktoś uważa, że kiedykolwiek w historii Polski założenie działalności gospodarczej było trudne czy też uciążliwe, tak naprawdę w ogóle nie powinien zakładać działalności gospodarczej, gdyż praktycznie wszyscy przedsiębiorcy twierdzą, że prawdziwe schody zaczynają się dopiero po jej założeniu. Trudno nie zgodzić się z tym faktem. Jak wynika z licznych ankiet oraz opinii przedsiębiorców największą ich zmorą są niejasne przepisy prawne, które w zależności od urzędu każdy urzędnik może interpretować w dowolny sposób. Jakiś czas temu wprowadzono w Urzędach Skarbowych instytucję odpłatnej interpretacji podatkowej. Co się okazało? W kilku niezależnych urzędach urzędnicy mają różne opinie na temat identycznych przepisów, a tak naprawdę w przypadku gdy stosujemy się ściśle do zaleceń udzielonych nam w interpretacji podatkowej, a kontrola z Urzędu Skarbowego stwierdzi, że powinnyśmy postąpić jednak inaczej, to mimo to iż mamy wydaną interpretacje podatkową to tak naprawdę jesteśmy w kropce, ponieważ interpretacja nie jest wiążąca, ani dla Urzędu Skarbowego, ani dla Sądu.
Praca tymczasowa – wady oraz zalety.
Zapewne każdy z nas słyszał o pracy tymczasowej, czy jak mówią inni pracy sezonowej. Praca tymczasowa to bardzo elastyczna forma zatrudniania pracowników, gdyż na rynku istnieje wiele firm które nie potrzebują pracowników przez cały rok, tylko dostosowują wielkość kadry pracowniczej do aktualnych trendów rynkowych lub też sezonowych. Oczywiście związki zawodowe, oraz bardziej socjalne partie uważają pracę tymczasową za ogromny wyzysk, oraz wykorzystywanie silnej pozycji przedsiębiorcy względem pracownika. Jak nie trudno zgadnąć takie podejście do sprawy to kompletny nonsens. Nigdy nie będzie tak, że sto procent społeczeństwa będzie mieć stałą umowę o pracę, gdyż po prostu rynek jest taki a nie inny. Czy galeria handlowa powinna zatrudniać św. Mikołaja na cały etat, na cały rok skoro tenże Mikołaj potrzebny jest zaledwie kilka do kilkunastu dni w roku maksymalnie. A może sadownicy powinni zatrudniać zbieraczy jabłek przez cały rok? Praca tymczasowa ma wiele zalet, gdyż daje ona możliwość zatrudniania przykładowo studentów którzy w lżejszych okresach na studiach, lub też dniach wolnych od nauki mogą sobie dorabiać, to samo dotyczy pracowników etatowych którzy w przypadku chęci znalezienia dodatkowej pracy mogą to zrobić w maksymalnie elastyczny sposób. Takie jest już niestety życie, że związki zawodowe, oraz populistyczna opozycja muszą czasami o sobie przypomnieć, szkoda tylko że w tak mało konstruktywny sposób.
Zatrudnianie obcokrajowców u siebie w firmie.
Na pewno nie jeden przedsiębiorca myśli o zatrudnieniu obcokrajowca w firmie. Oczywiście nie chodzi tu tylko o koszta pracy , bo jak widać pracownicy z krajów bardziej lub podobnie do nas zaawansowanych ekonomicznie nie biją jakoś drzwiami i oknami, żeby znaleźć zatrudnienie w Polsce , nie mniej posiadanie zagranicznego pracownika w firmie może przynieść naprawdę wiele korzyści. Oczywiście chodzi też o edukację , gdyż zagraniczny pracownik może być inspiracją przy pracy pokazując nowe metody rozwiązywania danych problemów w określonej branży. Może też , jeśli oczywiście zyska przychylność kolegów z pracy być inspiracją do nauki języków obcych , tak aby komunikacja z tą osobą wyła na najwyższym możliwym poziomie. Na pewno zatrudnianie osób z krajów trzeciego świata nie jest najlepszym pomysłem , ale zatrudnienie obcokrajowca z podobnej branży która w danym kraju jest na wyższym poziomie technologicznym może okazać się już prawdziwym strzałem w dziesiątkę.